Aloha, člověče! Nebo nějaká slova, vystihující státní ideologii štěstí

Svět „aloha“ zahrnuje bdělost, jednotu, čestnost, pokoru a trpělivou houževnatost. S těmito vlastnostmi v mysli Havajci cítí silné propojení se světem přírody. Většina zaměstnání na Havaji spočívá v péči o životní prostředí nebo v interakci s ním, a protože přírodu nelze uspíšit, ani pro lidi není spěch běžný. Všichni Havajci, i když každý do jiné míry a jiným způsobem, věří v množství bohů a bohyní, kteří vládnou různým aspektům přírody.

Rušné ulice hemžící se lidmi a zrychlený životní styl – dobře známé charakteristiky téměř každého dnešního velkoměsta. Podle deníku Guardian byly v roce 2011 zaměstnány tři miliardy lidí – polovina tehdejší světové populace. Magazín Forbes označil za nejtvrději pracující zemi Jižní Koreu s ročním průměrem 2 357 odpracovaných hodin na zaměstnance. Dnešní mládež je vychovávána ve společnosti, která nás učí pilně studovat, abychom si mohli najít dobrou práci, a pilně pracovat, abychom si mohli dobře žít. Stalo se normou pracovat 40 a více hodin týdně v zájmu udržení určitého životního stylu, sestávajícího z pospíchání z jednoho místa na druhé za účelem splnění našich denních pochůzek. Většina lidí prochází tímto stresujícím cyklem pět dní do týdne – ne každý ale souhlasí s tím, že by život měl vypadat takto.

Havaj je jedním z míst, kde se pojetí života od zbytku světa odlišuje.

Je snadné vidět příčinu v relaxované povaze Havajců s jejich rajským prostředím – základ jejich životního stylu nicméně spočívá v hloubi tamní kultury. Z velké části vychází z takzvaného „Aloha rozpoložení“. Aloha je fráze běžně na Havaji užívaná, právě tak, jak to ukazují filmy, ale znamená mnohem více než jen pozdrav, pro Havajce je celým způsobem života.

Svět „aloha“ zahrnuje bdělost, jednotu, čestnost, pokoru a trpělivou houževnatost. S těmito vlastnostmi v mysli Havajci cítí silné propojení se světem přírody. Většina zaměstnání na Havaji spočívá v péči o životní prostředí nebo v interakci s ním, a protože přírodu nelze uspíšit, ani pro lidi není spěch běžný. Všichni Havajci, i když každý do jiné míry a jiným způsobem, věří v množství bohů a bohyní, kteří vládnou různým aspektům přírody. Havajské ostrovy jsou nejodlehlejším místem světa s běžným výskytem zemětřesení, vulkanických jevů a tsunami. Havajci si vytvořili obzvláštní respekt vůči zemi, na které žijí, a lidem, s kterými ji sdílejí.

Populace většiny havajských měst, která nežijí z turismu, je malá, lidé se zde navzájem znají. Každý se na ostatní usmívá a zdraví kolemjdoucí – děti a dospívající tak mají nespočet „tetiček” a „strýčků”, s kterými je nepojí pokrevní pouto, ale vztahy, vytvářející téměř rodinné vazby mezi zcela cizími lidmi.

Jedinečná kultura a tradice Havaje vytvářejí velmi specifické pracovní prostředí. Počínaje předepsaným oblečením, kdy formální oděv je definován stejně jako všude po světě – obleky, sukně s punčochami a černé boty –, ale zahrnuje i takzvanou „Aloha módu” nebo oblečení s havajskými vzory a také květiny, běžně nošené turisty ve filmech. Havajci jsou mimoto velkorysými dárci, což se týká hmotných věcí a peněz i jejich času a námahy. Přijímání pozvání na pracovní večírky a akce s kolegy je mimořádně důležité. Být součástí firmy znamená v podstatě být součástí společenské komunity, v níž jednotlivci udržují blízké vztahy a jsou svázáni pevným vzájemným poutem. Vedle účasti na společenských akcích je na Havaji běžné darovat peníze na charitu a zapojovat se jako dobrovolník pro blaho celého společenství.

Být šťastný a uvolněný je na Havaji velmi důležité a panuje zde tiché porozumění, pokud potřebujete čas na to někam se dostat či něco zařídit. Mimo Honolulu, hlavní město Havaje ležící na ostrově Oahu, lidé kráčejí na pohled mírnějším tempem, protože spěchat není kam. Když lidé přestanou pospíchat stále na nějakou schůzku a dívat se na hodinky, naleznou čas na to, aby si užili krásu a navázali vztahy s lidmi kolem.

Průzkumy ukazují, že Havaj je nejšťastnějším a také emocionálně nejzdravějším státem Ameriky. Jeden takový průzkum v Business Insideru byl založen na jednoduchých dotazech, například, zda se místní usedlík předchozí den smál a cítil šťastně, či zda byl ve stresu a dělal si starosti. Prací a životem v pomalejším tempu začíná koloběh propojování s ostatními lidmi a s životním prostředím, který na oplátku přináší ještě více radosti a uvolněnosti. Při nižší úrovni stresu je vyšší pravděpodobnost, že lidi bude jejich práce více bavit a zlepší se jejich pracovní výkon, než v případě, že tráví více hodin shonem při plnění přidělených úkolů.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují pracovní etiku a kulturu Havajců, a existuje mnoho způsobů, jak měřit úspěch. Statistiky, od střední délky života po míru sebevražednosti ve srovnání s úrovní stresu a pracovní dobou, nicméně vykazují určité zákonitosti. Ačkoli lidé mají rozdílné náhledy na to, jak by život měl být prožit a co je to štěstí, je jasné, že v dnešní společnosti je normální být přepracovaný a ve stresu – ovšem zda to lidé přijmou, nebo ne, je zcela jiný příběh. Styl života na Havaji je jen jedním z mnoha, s nimiž nejsou moderní či „západní” společnosti podrobně obeznámeny. Na zeměkouli se vyskytují různé obchodní modely, ale vždy se dají zařadit do jedné ze dvou hlavních skupin: společenství, která žijí, aby mohla pracovat, a společenství jako na Havaji, která pracují, aby mohla žít.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…