Oklahoma City: Jak „nejtlustší“ město v USA začalo hubnout

Stál jsem u slonů a říkal jsem si: „Tohle město musí začít s dietou a zhubnout milion liber. A pak se rozpoutalo peklo“, řekl starosta Oklahoma City, Mick Cornett.

V letech 2011–2012 měla nadváhu více než třetina (34,9 procent) dospělé populace v USA. Více než dvěma třetinám (68 procent) těchto lidí byla diagnostikována obezita. Díky iniciativě Micka Cornetta tyto statistiky již nezahrnují mnoho obyvatel Oklahoma City. Od té doby, co se v roce 2007 stal jeho starostou, prošlo město razantní změnou, stejně jako se změnil životní styl mnoha jeho obyvatel.        

Seznam příčin nadváhy a obezity mezi občany USA zahrnuje následující: chudobu, množství rafinovaných potravin a jejich dostupnost, nedostatek sportovních zařízení, stres, lobbing výrobců nezdravých potravinářských výrobků, spánkový deficit a nezaměstnanost. 

Všechny tyto problémy bychom přitom mohli najít v Oklahoma City na konci prvního desetiletí 21. století. Jednoho dne starosta Cornett četl noviny a narazil na žebříček měst s největším počtem obézních obyvatel ve Spojených státech, v němž na prvním místě figurovalo Oklahoma City. Starosta, bývalý sportovní komentátor, si uvědomil, že se s tím musí něco dělat. Na vládních webových stránkách vyhledal údaje o obezitě a byl šokován zjištěním, že i on sám překračuje doporučenou hmotnost.            

Na konci roku 2007 odstartoval Mick Cornett projekt s názvem „Naše město je na dietě“ a vyzval všechny občany Oklahoma City, aby do příštích Vánoc shodili milion liber. Více než dva tisíce lidí se registrovalo na speciálních internetových stránkách hned první den kampaně. Po krátké chvíli se tento počet zvýšil na 47 tisíc. Během prvních dnů se na webových stránkách projektu zaregistrovalo více než 150 tisíc dalších uživatelů z celých Spojených států. Jistěže se našli i tací, kteří Micka Cornetta zesměšňovali: „Tlustý starosta nutí občany, aby hubli spolu s ním“, „Oklahoma City ztloustlo tak, že ho starosta nutí zhubnout“ a tak dále. Nicméně, reakce byly většinou pozitivní, řada občanů v celé zemi se za svého starostu postavilo.

Zatímco město hublo, štíhlel i starosta. Začal se věnovat sportovním aktivitám, změnil obvyklé stravovací návyky a každý den shodil půl kila váhy. Nicméně si Mick Cornett, stejně jako ostatní občané Oklahoma City uvědomil, že pouhá ztráta hmotnosti není jejich konečným cílem. Stačil zběžný pohled na životní styl města, aby pochopil skutečné příčiny obezity.

Naše město je velmi rozlehlé, má mnoho protínajících se dálnic. Nejsou tu žádné dopravní zácpy. To je důvod, proč lidé žijí ve velmi odlehlých lokalitách. Celková plocha činí přibližně 998 čtverečních kilometrů, přičemž za pouhých 15 minut stačíte ujet 25 kilometrů. Považte, v době dopravní špičky můžete dostat pokutu za rychlost! Tato skutečnost a fakt, že pozemky jsou tu velmi levné, umožnily lidem usazovat se v širokém dalekém okolí. Kromě toho jsme po stavitelích po velmi dlouhou dobu nechtěli, aby budovali chodníky. To se změnilo až poměrně nedávno, ale před tím jsme tu měli více než 100 tisíc domů v oblastech, kam se vůbec nedalo dostat pěšky,“ řekl Cornett na přednášce TED.

{youtube}raCIUeGUr3s|600|450{/youtube}

Vzhledem k tomu, že předtím neexistovaly žádné pohodlné pěší cesty, trávili občané většinu svého volného času doma, v restauracích nebo za volantem. Brzy Oklahoma City začala stavět nejen správné chodníky, stezky na běhání a jízdu na kole a parky, ale i sportoviště. Občané se dohodli na zaplacení těchto zařízení ze svých vlastních kapes převodem jednoho centu z daně z prodeje vybrané za každý maloobchodní prodej na financování projektů. Později městská správa spustila projekt MAPS 3 – iniciativu, která pomohla přilákat 800 milionů dolarů, které byly investovány do parků, veřejné dopravy, zdravotních středisek a infrastruktury.

Navrhli jsme nový park, o velikosti 28 hektarů, který se bude nacházet přímo v centru města. Zavádíme do provozu tramvajovou linku, která má pomoci těm, kteří se rozhodli usadit v centru města a chtějí se po celém městě volně pohybovat. Budujeme velká zdravotní centra a investujeme do infrastruktury okolo řeky. V současné době jsme v závěrečných fázích vývoje nejlepšího sportoviště na světě pro kanoistiku, jízdu na kajaku a veslování. Loni na jaře jsme hostili událost olympijského kalibru a přivítali sportovce z celého světa,“ chlubil se starosta Oklahoma City o pět let později.      

Cornettova iniciativa se začala nabalovat jako sněhová koule. Neomezovala se pouze na přestavbu infrastruktury města, i když ukázala jedinečný vzájemný vztah mezi lidským zdravím a infrastrukturou. Od kostelů po základní školy, všude lidé diskutovali o významu zdravého životního stylu a tvorbě podpůrných skupin pro ty, kteří trpí obezitou. Oklahoma City se stalo posedlé sportem a podařilo se mu shodit slibovaný milion liber tělesného tuku (téměř 500 tun) do roku 2011. Nejúžasnější věc je, že Oklahoma City v současné době vede žebříček nejzdravějších a nejštíhlejších měst v USA. 

Případ, kdy „je celé město na dietě“, se považuje za jedinečný a příkladný. Pokus řešit konkrétní problém ukázal, že nadměrná hmotnost není jen otázkou kil navíc, ale i znakem neefektivní infrastruktury a řízení. Mick Cornett si myslí, že klíčovým faktorem byla změna kultury, rozvoj města, v němž občané diskutují a starají se o udržení zdravé hmotnosti.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…