Osm nejlépe navržených měst světa

Na naší Zemi se nacházejí místa, která lidská ruka vytvořila s nesmírnou pečlivostí a výborným smyslem pro detail. Města, která nyní slouží milionům lidí k životu. A nic na právě řečeném nemění, že všichni usilovně hledáme to pravé místo, kde bude všechno, co potřebujeme. Tak či tak, některá města stojí za pozornost více než ostatní.

Městský stát Singapur

Nesmírně atraktivní místo k životu dělají ze Singapuru fantastické možnosti, které zpříjemňují každodenní všední život. Ve volném čase tu můžete dělat spoustu věcí, jsou tu udržované parky, skvělá infrastruktura, ale také například vysoce spolehlivá veřejná doprava. Toto město je vůči obchodu velmi vstřícné, takže do týdne stihnete založit firmu a začít pracovat. Obytné části jsou veřejné a soukromé, přičemž většina obyvatel žije v těch státních. Co se stanoviska vládních úřadů týče, vysoce ceněny jsou zelené plochy, vláda proto neustále pracuje na tom, aby Singapur zůstal „zahradním městem“. Kvalita vody je prvotřídní a úřady prostřednictvím investic do výzkumu a techniky zajistily, aby vodní zásobování Singapuru setrvalo na dostatečné úrovni.

Curych

Je dobře známou skutečností, že vše, co Švýcaři vyrobí, je dokonale přesné, každý detail je důležitý. Právě Curych je město zbudované přesně v tomto duchu. Jsou města, která jsou rozvržená chaoticky, což ale není případ tohoto hlavního města. Nejlepším příkladem toho, jak dobře tady věci fungují, je veřejná doprava. Jejím prostřednictvím se dá dostat na kterékoliv místo ve městě, je dokonale propojená a dokonce dosahuje i na „venkov“.

Kodaň

Nejzajímavějším momentem je rozvržení tohoto města podle takzvaného „Prstového plánu“ (Finger Plan). Střed města se nachází v „dlani“, jednotlivá předměstí jsou připojena tak, že připomínají prsty. Lidem se vztahem k cyklistice se bude život v tomto městě skutečně zamlouvat. Převážná část obyvatel Kodaně jezdí do zaměstnání či škol nejraději na kole, což umožňuje lidem žít zdravější život.

Čandígarh

Toto město navrhl švýcarský stavitel Le Corbusier. Spolu s architektovým vizionářstvím a patinou viditelnou na každém rohu a v každé uličce je Čandígarh na první pohled viditelná také elegance a preciznost. Čandígarh sestává ze vzájemně propojených sektorů. V každém sektoru je k nalezení vše: od nemocnic a rekreačních středisek až po krámky s potravinami. Zajímavostí hodnou zmínky je také to, že „nákupní třída“ každého sektoru navazuje na podobnou ulici v sektoru vedlejším. Stejně je tomu i se zelenými plochami a parky.

Soul

Soul je jedno z nejrozvinutějších měst Asie. Je beze zbytku moderně vybudovaný, jeho styl a architektura dávají najevo západní vliv, tak všudypřítomný v této končině světa. V Soulu najdete jasně rozlišitelné části – obytnou, kulturní a obchodní. Je to město s jednou z nejspolehlivějších sítí podzemní dráhy, automobil budete tedy potřebovat jen výjimečně. Skvělé silnice a dálnice zabezpečí příjemné cestování. Zelené plochy a parky jsou tu všude a občané Soulu je také často navštěvují.

Machu Picchu

K tomu, aby bylo město dobře navržené, nemusí být nutně moderní. Nejlepším příkladem je Machu Picchu, starodávné sídliště Inků, promyšlené do posledního místečka. Charakter Machu Picchu, usazeného pod vrcholem hory, určují spolu s množstvím terasovitých plošin akvadukty a stupně. Soustava akvaduktů přivádí vodu do celého města.

Lusail

Město Lusail v Kataru není ještě postavené, plány s ním ale počítají coby s hostitelským městem pro Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022. Bude to futuristické město, oplývající každou myslitelnou vymožeností. Vizualizace organizátorů a sponzorů jsou jednoduše úchvatné. Město Lusail bude mít jen jediný účel – plně dostát všem potřebám svých obyvatel i návštěvníků, kteří zde budou trávit čas. Moderní architektura a pečlivě naplánovaný přepych budou alfou a omegou Lusail City. Očekává se, že suma, kterou katarská vláda vydá na realizaci tohoto projektu, přesáhne 45 miliard amerických dolarů.

Brasília

Pro zajímavost se hodí zmínit, že od zahájení stavby byla základní podoba tohoto města hotová během čtyř let, a také to, že jeho půdorys připomíná ptáka či letadlo. Jsou zde části vyhrazené pro nemocnice, obytné budovy nebo banky. Díky „ptačímu“ půdorysu je snadné je od sebe rozeznat, v „křídlech“ jsou obytné čtvrti a nevelké obchodní zóny. Podélně, ve střední části „letadla“, se táhne dopravní tepna jménem Eixo Monumental, na jejímž konci se nachází sídlo vlády.

Photos: Shutterstock

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…